Engadine Open Age Gold, South Eastern Division champions

De La Salle Caringbah were successful in the under 9a’s in the first Grand Final of the weekend, while Engadine Dragons were too good for the Gymea Gorillas in the Open Age Gold decider on the last game on Sunday in a big weekend of rugby league in and around the Sutherland Shire.

Grand Finals were conducted in 37 different divisions at various venues, with Forshaw Park at Sylvania Waters catering for large crowds on both Saturday and Sunday.

The Sharks Academy Fields at Cronulla High School also conducted games on both fields in the various age groups, while Boys Town at Engadine hosted the Women’s and Girls League Tag matches on Sunday.

See below the full list of results for all the junior and senior Grand Finals played last weekend.

 

Under 9A            
De La Salle Caringbah – 1              24           Engadine Dragons            6

Under 9B            
Como Jannali JRLFC         18           Engadine Dragons            6

Under 9C            
Sutherland Loftus United              22           Yarrawarrah Tigers          28

Under 10A          
Como Jannali JRLFC         16           Cronulla Caringbah Sharks            12

Under 10B          
Sutherland Loftus United              12           Gymea Gorillas  6

Under 10C          
Menai District    12           Aquinas and Holy Family Colts    30

Under 11A          
De La Salle Caringbah     24           Engadine Dragons            12

Under 11B          
Cronulla Caringbah Sharks – 1     0              Como Jannali JRLFC         24

Under 11C          
Aquinas and Holy Family Colts    30           St John Bosco     6

Southern 12A    
Renown United 0              Aquinas and Holy Family Colts    10

Southern 12B    
Arncliffe Scots   18           Sutherland Loftus            12

Southern 12C    
Taren Point Titans            30           Kingsgrove Colts               12

SOUTH EASTERN UNDER 13 GOLD (SOUTHERN) 
Cronulla Caringbah Sharks            20           Gymea Gorillas  22

SOUTH EASTERN UNDER 13 SILVER (SOUTHERN)
Cronulla Caringbah Sharks (2)     0              Como Jannali      38

SOUTH EASTERN UNDER 14 GOLD            
Kurnell Stingrays              34           Paddington Colts              14

SOUTH EASTERN UNDER 14 SILVER (SOUTHERN)
Gymea Gorillas  10           Renown United 6

SOUTH EASTERN UNDER 15 GOLD            
Gymea Gorillas  20           Concord Burwood Wolves            26

SOUTH EASTERN UNDER 15 SILVER (SOUTHERN)
Aquinas Colts     14           De La Salle           16

COMBINED UNDER 16 GOLD      
Coogee Randwick            38           Gymea Gorillas  20

SOUTH EASTERN UNDER 16 BRONZE       
St Patrick’s          22           Cronulla Caringbah Sharks            4

SOUTH WESTERN UNDER 17 GOLD          
De La Salle           4              Engadine             5

COMBINED GIRLS UNDER 18       
St Christopher’s 38           Cronulla Caringbah Sharks            8

EMERGING CUP (CRONULLA SUTHERLAND)         
Engadine Dragons            16           Gymea Gorillas  12

SOUTH EASTERN OPEN AGE SILVER         
Gymea Gorillas  10           Renown United 6

SOUTH EASTERN OPEN AGE GOLD           
Engadine Dragons            33           Gymea Gorillas  12

FEMALE LEAGUE TAG                                                    
BLUES TAG UNDER 9 GOLD (SOUTHERN)
Cronulla Caringbah Sharks            18           Aquinas Colts     6

BLUES TAG UNDER 9 SILVER (SOUTHERN)             
St John Bosco     16           Engadine Dragons (1)     18

BLUES TAG UNDER 11 GOLD (SOUTHERN)            
Taren Point Titans (2)     10           St Joseph’s         14

BLUES TAG UNDER 11 SILVER (SOUTHERN)          
Como Jannali (1)               6              Como Jannali (3)               12

BLUES TAG UNDER 13 GOLD (SOUTHERN)            
Como Jannali (1)               8              Engadine Dragons (1)     6

BLUES TAG UNDER 13 SILVER (SOUTHERN)          
Gymea Gorillas  10           De La Salle (1)    8

BLUES TAG UNDER 13 BRONZE (SOUTHERN)       
Kurnell Stingrays              18           St John Bosco     6

BLUES TAG UNDER 15 GOLD (SOUTHERN)            
De La Salle (2)    6              Como Jannali      14

BLUES TAG UNDER 15 SILVER (SOUTHERN)          
Engadine Dragons            16           St Joseph’s         0

BLUES TAG UNDER 17 (SOUTHERN)        
Cronulla Caringbah Sharks            26           De La Salle (2)    12

BLUES TAG OPEN WOMEN          
St Joseph’s         46           Como Jannali      0

MENS LEAGUE TAG                                                         
BLUES TAG MEN OVER 35 GOLD
Gymea Gorillas  6              Engadine Dragons            8