A big weekend of junior league action brought down the curtain on the 2018 season with Grand Finals run and won across three days at three different local venues.

Southern Cross Group Stadium hosted matches on Friday night, Saturday and Sunday, with matches also played at Captain Cook Oval and the Sharks Academy Fields at Cronulla High School.

De La Salle caused a minor upset in claiming the Open Age Gold title in beating the Engadine Dragons 20-8 in the final game of the weekend.

Engadine weren't the only favoured team beaten at the home of the Sharks on Sunday, with all six teams who qualified first into the Grand Finals going down in their respective competition deciders.

The 13 Gold match on Saturday between Gymea and De La Salle was a classic, first going to extra time, then Golden Point and when the two sides still couldn't be separated, they were declared joint premiers.

In the open women's touch final, Taren Point snatched a win in Gold Point and on Saturday in the 10A's it only took one try, and it came in the last minute of the contest for De La to edge out the Engadine Dragons.

Spoiling the party for the locals, four out of district teams in Holy Cross Ryde, Maroubra, Moorebank and Bondi took away premierships in combined competition Grand Finals at Southern Cross Group Stadium and away from the local area, De La Salle 15 Golds smashed Concord Burwood 40-12 in their Grand Final at Leichhardt Oval.

It was also a big weekend for the De La Salle club, who won 11 of the 14 Grand Finals they contested.
All the Grand Final results from the matches played across the weekend, are listed below.

Also see our photo gallery from the Junior League Finals, courtesy of Adam Wrightson Photography - CLICK HERE

2018 CSDJRL Grand Final results
Girls League Touch under-9 div 2 Engadine 16-0 Taren Point

Girls League Touch under-9 div 1 Taren Point 24-8 Como Jannali

Girls League Touch under-11 div 2 St Joseph's 10-4 De La Salle Caringbah

Girls League Touch under-11 div 1 De La Salle Caringbah 18-0 St John Bosco

Girls League Touch under-13 div 2 De La Salle Caringbah 6-12 Engadine Dragons

Girls League Touch under-13 div 1 Engadine 6-18 Como Jannali

Girls League Touch under-15 Cronulla Caringbah Sharks 18-0 Engadine

Womens Open League Touch Taren Point 6-0 Gymea

Southern over-35 League Tag De La Salle Caringbah 18-10 Engadine

Under-9C Taren Point Titans 16-22 Cronulla Caringbah

Under-9B Aquinas and Holy Family Colts 30-28 St Joseph's

Under-9A Cronulla Caringbah 12-20 Gymea

Under-10C Cronulla Caringbah 40-24 Aquinas and Holy Family Colts

Under-10B St John Bosco 18-0 Como Jannali

Under-10A De La Salle Caringbah 6-0 Engadine

Under-11C Como Jannali 6-6 Cronulla Caringbah

Under-11B Gymea 18-0 De La Salle Caringbah

Under-11A Cronulla Caringbah 0-12 De La Salle Caringbah

Under-12B Como Jannali 18-10 Taren Point

Under-12A Aquinas and Holy Family Colts 22-4 Cronulla Caringbah

Eastern girls under-14 Redfern All Blacks 22-14 Cronulla Caringbah

Eastern girls under-16 Gold Cronulla Caringbah 22-16 Campbelltown Collegians

South Eastern under-13 Bronze Gymea Gorillas 34-22 St John Bosco

South Eastern under-13 Silver Gymea Gorillas 14-24 De La Salle Caringbah

South Eastern under-13 Gold Gymea Gorillas 22-22 De La Salle Caringbah

South Eastern under-13 Gold Kurnell Stingrays 10-12 Holy Cross Rhinos

South Eastern under-14 Bronze Gymea Gorillas 4-18 De La Salle Caringbah

South Eastern under-14 Silver Cronulla Caringbah Sharks 8-4 Kingsgrove Colts

South Eastern under-15 Bronze Como/St Patricks 24-6 Aquinas Colts

South Eastern under-15 Silver Como/Yarrawarrah 0-6 Hurstville United

South Eastern under-15 Gold Concord Burwood 12-40 De La Salle Caringbah

South Eastern under-16 Silver Arncliffe Scots 26-12 Cronulla Carringbah

South Eastern under-16 Gold Engadine/Yarrawarrah/Bosco/Como 6-30 Maroubra

South-South Western under-17 Silver Sutherland Loftus United 8-10 De La Salle Caringbah

Combined under-18 Gold Gymea Gorillas 16-22 Moorebank Rams

Emerging Cup (Cronulla Sutherland) Engadine/St John Bosco 12-18 De La Salle Caringbah

Southern Open Age Silver Aquinas Colts 24-10 St Joseph's

South Eastern Open Age Silver Gymea Gorillas 20-32 Bondi United

South Eastern Open Age Gold Engadine Dragons 8-20 De La Salle Caringbah