Team List – Matts Cup - Finals week 2

A spirited 22-18 victory last weekend over the Balmain Tigers sees the Matthews Cup Sharks live to fight another day, with a clash against the Parramatta Eels the next challenge awaiting them on Saturday.

The Sharks did just enough to get the better of the Tigers in their elimination final, taking a handy 18-12 lead lead to half time before holding on in the second period.

As for their opponents this week in the Eels, they were beaten 26-24 by Manly in their qualifying final.

The Sharks and Eels have met once already this season, back in round six, with the Eels running out 30-8 winners.

In the SG Ball, the Sharks have the week off and take on the winner of the Panthers v Raiders game the following Saturday, while in Tarsha Gale, the Cronulla girls also get the chance to rest up and recover before playing the winner of the Illawarra Steelers v Dragons match.

The Sharks Matthews Cup team list, along with video highlights from week one junior rep fixtures, are below.  

 

Mathews Cup – Finals Week 2
Sharks v Eels
Saturday, April 21
Leichhardt Oval
Kick-off – 10.30am

1              Noah Lester
2              Harrison Cox
3              Douglas Levi
4              Jordan Samrani
5              Dane Courtney
6              Manaia Waitere
7              Kade Dykes
8              Jamaine Melchior
9              Blake Hosking ©
10           Josh Finau
11           Kitione Kautoga
12           Max Scanlon
13           Billy Burke
Interchange
14           Jed Hardy
15           Dylan Falesita
16           Zac Hodges
17           Kobi Wilson
18           Jake Biggs
19           Callum Perryman
20           Epeli Sukanaivalu
21           Tyler Field
22           Te Wehi Waitere

 

Highlights – Matthews Cup Finals Week 1 – CLICK HERE (Sharks highlights 1.00min into video)
Gallery - Harold Matthews Cup - Elimination Final v Balmain Tigers
http://www.ourfootyteam.com/2018_nswrl_hmc_rnd_10_elimination_final_sharks_v_tigers.php

Highlights – SG Ball Finals Week 1 – CLICK HERE
Gallery - SG Ball Cup - Qualifying Final v Sydney Roosters
http://www.ourfootyteam.com/2018_nswrl_sgBall_rnd_10_qualifying_final_roosters_v_sharks.php

Highlights -Tarsha Gale Finals Week 1 - CLICK HERE (Sharks highlights 2.00min into video)
Gallery - Tarsha Gale Cup - Qualifying Final v Newcastle Knights
http://www.ourfootyteam.com/2018_nswrl_tarsha_gale_cup_rnd_10_qualifying_final_sharks_v_knights.php

 

FIXTURES - JUNIOR REPRESENTATIVES FINALS - WEEK TWO, SATURDAY, 21 APRIL.

Leichhardt Oval will host all six semi-finals on Saturday, 21 April, with two matches to be played from each of the UNE Harold Matthews Cup, Harvey Norman Tarsha Gale Cup and UNE SG Ball Cup competitions.

Parramatta Eels v Cronulla Sharks – 10:30am (UNE Harold Matthews Cup)

Illawarra Steelers v St George Dragons – 12:00pm (Harvey Norman Tarsha Gale Cup)

Newcastle Knights v Penrith Panthers – 1:30pm (Harvey Norman Tarsha Gale Cup)

Penrith Panthers v Canberra Raiders – 3:00pm (UNE SG Ball Cup)

Penrith Panthers v Canterbury Bankstown Bulldogs – 4:30pm (UNE Harold Matthews Cup)

Sydney Roosters v Canterbury Bankstown Bulldogs – 6:00pm (UNE SG Ball Cup)

 

 v St George Dragons – 12:00pm (Harvey Norman Tarsha Gale Cup)

Newcastle Knights v Penrith Panthers – 1:30pm (Harvey Norman Tarsha Gale Cup)

Penrith Panthers v Canberra Raiders – 3:00pm (UNE SG Ball Cup)

Penrith Panthers v Canterbury Bankstown Bulldogs – 4:30pm (UNE Harold Matthews Cup)

Sydney Roosters v Canterbury Bankstown Bulldogs – 6:00pm (UNE SG Ball Cup)