The excitement in the Shire is building with just under two weeks to go until the Women’s Rugby League World Cup kicks off at Southern Cross Group Stadium, and the final squads are in!

Four Sharks Women’s Series players have been named for their respective nations after stand out seasons at not only Club level, but representative as well.

Ruan Sims, Talesha Quinn and Corban McGregor will line up for the Jillaroos, with Nita Maynard retaining her spot in the Kiwi Ferns side.

This is the first time the women’s tournament will be held at the same time as the men’s, and the first time as a stand alone event.

All pool matches and semi-finals will be played at the Sharks home ground, with the decider to be played as part of a double-header with the men’s final on 2 December at Suncorp Stadium.

The Kiwi Ferns will play a World Cup warm-up match against Maori Wahine Toa at Waikato Stadium on Saturday, 4 November, before the Samoa-Tonga RLWC2017 clash, while the Canada Ravens have a game scheduled against Queensland Maori on Friday, 10 November.

The Ravens will go into camp next Wednesday at Runaway Bay Sports Super Centre, while the Jillaroos squad will also be on the Gold Coast for a team camp next week.

The Women's Rugby League World Cup 2017 begins on Thursday, 16 November with a triple-header featuring New Zealand v Canada, Australia v Cook Islands and England v Papua New Guinea.


AUSTRALIA

Corban McGregor (Cronulla-Caringbah, NSW)
, Caitlin Moran (North Newcastle, NSW),
Kezie Apps (Helensburgh, NSW), Chelsea Baker (Wallabies Gladstone, QLD), Heather Ballinger (Wests Panthers, QLD), Annette Brander (Beerwah Bulldogs, QLD), Brittany Breayley (Brothers Ipswich, QLD), Sam Bremner (Helensburgh, NSW), Ali Brigginshaw (Brothers Ipswich, QLD), Karina Brown (Easts Tigers, QLD), Nakia Davis-Welsh  (Redfern All Blacks, NSW), Vanessa Foliaki (Easts Tigers, NSW), Steph Hancock (Easts Tigers, QLD), Isabelle Kelly  (North Newcastle, NSW), Renae Kunst (Wests Panthers, QLD), Lavina O’Mealey (Redfern All Blacks, NSW), Talesha Quinn  (Cronulla-Caringbah, NSW), Ruan Sims (Cronulla-Caringbah, NSW), Maddie Studdon  (Redfern All Blacks, NSW), Zahara Temara (Burleigh Bears, QLD), Simaima Taufa  (Mounties, NSW), Elianna Walton (Greenacre, NSW), Meg Ward (Northern Territory, NT), Rebecca Young  (North Newcastle, NSW).

 

CANADA

Maira Acevedo (British Columbia), Gillian Boag (British Columbia), Nina Bui (Ontario), Andrea Burk (British Columbia), Christina Burnham (British Columbia), Mackenzie Fane (Ontario), Kathleen Grudzinski (British Columbia), Janai Haupapa  (Alberta), Michelle Helmeczi (Alberta), Kathleen Keller, Natalie King (British Columbia), Kelcey Leavitt (Alberta), Mandy Marchak (British Columbia), Sabrina McDaid (Ontario), Wealtha Jade Menin Naglis (Alberta), Fedelia Omoghan (Ontario), Megan Pakulis (Ontario), Irene Patrinos (Ontario), Stevi Schnoor (British Columbia), Natasha Smith (British Columbia), Elizabeth Steele (Alberta), Natalie Tam (Ontario), Tiera Thomas-Reynolds (Ontario), Barbara Waddell (Forrestville Ferrets).

 

COOK ISLANDS

Toka Natua (Tokoroa, NZ), Te Kura Ngat-Aerengamate (Counties-Manukau, NZ), Te Amohaere Ngat-Aerengamate (Counties-Manukau, NZ), Crystal George Tamarua (Auckland, NZ), Danielle Apaiana (Auckland, NZ), Stephanie Wilson (Sydney, Australia), Eliza Wilson (Auckland, NZ), Josina Singapu (Gold Coast, Australia), Karol Tanevesi (Sydney, Australia), Samaria Taia  (Sydney, Australia), Natalee Tagavaitau (Auckland, NZ), Kaylen Ikitule (Auckland, NZ), Kiana Takairangi (Sydney, Australia), Chantelle Inangaro Schofield  (Cook Islands), Beniamina Koiatu (Auckland, NZ), Inangaro Maraeara (Sydney, Australia), Manea Poa-Maoate (Wellington, NZ), Lydia Turua-Quedley (Melbourne, Australia), Ruahei Demant (Auckland, NZ),Cecelia Strickland (Perth, Australia), Urshla Kere (Brisbane, Australia), Kiritapu Demant (Auckland, NZ), Katelyn Arona (Christchurch, NZ).

 

ENGLAND

Amy Hardcastle (Bradford Bulls), Andrea Dobson (Featherstone Rovers), Beth Sutcliffe (Bradford Bulls), Charlotte Booth (Bradford Bulls), Chantelle Crowl (Thatto Heath-St Helens), Claire Garner (Bradford Bulls), Danielle Bound (Thatto Heath-St Helens), Danika Priim (Bradford Bulls), Emily Rudge (Thatto Heath-St Helens), Emma Slowe (Featherstone Rovers), Faye Gaskin (Thatto Heath-St Helens), Jenny Welsby (Thatto Heath-St Helens), Jessica Courtman (Bradford Bulls), Jodie Cunningham (Thatto Heath-St Helens),Katherine Hepworth (Castleford Tigers), Kayleigh Bulman (Featherstone Rovers), Kirsty Moroney (Bradford Bulls), Lois Forsell (Bradford Bulls), Rachel Thompson (Thatto Heath-St Helens), Sarah Dunn (Featherstone Rovers), Shona Hoyle (Bradford Bulls), Stacey White (Bradford Bulls), Tara-Jane Stanley (Thatto Heath-St Helens).

 

NEW ZEALAND

Racquel Anderson (Waicoa Bay), Ngatokotoru Arakua (Counties), Sharlene Atai (Akarana), Maitua Feterika (Counties), Teuila Fotu Moala (Counties), Louisa Gago (Counties), Georgia Hale (VC) (Akarana), Honey Hireme (Counties), Amber Kani (Counties), Bunty Alyce Kuruwaka-Crowe (Canterbury), Laura Mariu (C) (Counties), Lilieta Maumau (Counties), Nita Maynard (NSW), Raecene McGregor (NSW), Krystal Murray( Counties), Kimiora Nati (Counties), Apii Nicholls-Pualau (Counties), Annetta-Claudia Nuuausala (Akarana), Hilda Peters (Counties), Kahurangi Peters (Counties), Krystal Rota (Counties), Aieshaleigh Smalley (Counties), Atawhai Tupaea (Counties), Shontelle Woodman (Akarana). 

 

PAPUA NEW GUINEA

Elvinah Aaron (Southern), Helen Abau (Southern), Delailah Ahose (Southern), Della Audama (Southern), Akosita Baru (Northern), Christie Bulhage (Highlands), Brenda Goro (Southern), Carol Humeu (Southern),Shirley Joe (Northern), Martha Karl (Northern), Gloria Kaupa (Highlands), Naomi Kaupa (Southern), Amelia Kuk (Brisbane, Australia), Joan Kuman (Southern), Grace Mark (Northern), Mala Mark (Highlands), Janet Michael (Southern), Cathy Neap © (Southern), Anne Oiufa (Highlands), Vanessa Palme (Southern), Fay Sogavo (Highlands),Jazmyn Taumafai (Brisbane, Australia), Vero Waula  (Southern), Maima Wei (Southern)