Junior Reps - Rnd 4 – Team Lists

The Sharks host the Penrith Panthers in round four NSWRL junior representative fixtures with the Tarsha Gale, Matthews Cup and SG Ball Sharks all in action at Shark Park on Saturday.

The Tarsha Gale girls, looking for their first win of the 2019 season are scheduled to kick off at 10am, followed by the Under-16 Matthews Cup boys at 12 and the SG Ball match at 1.45pm.

The Matthews and Ball teams come into the game on the back of last start victories, the Matthews Cup side scoring a spirited 18-16 win over Parramatta, while the SG Ball Sharks brought the points home from Perth after thumping the West Coast Pirates 66-6 in their round three clash.

They both face Panther teams with similar records, with Penrith coming into the games on Saturday after beating Souths in the two grades last weekend.

While entrenched in the top eight, the matches will be crucial as the young Sharks look to push on towards a potential finals berth.

As for the Tarsha Sharks, despite showing signs of improvement in a loss last weekend, they will certainly give themselves some hope in playing a Panthers side which was soundly beaten 48-10 by the Newcastle Knights.

The Penrith Tarsha team had won their opening two matches.

And in some coaching news, with the change up to the NRL set up and the promotion of Daniel Holdsworth to Jersey Flegg Head Coach and NRL skills assistant, Mick Hughes will assume the duties in charge of the Matthews Cup squad.

A local coach from the St John Bosco Club, Hughes has been involved in the Sharks Academy coaching for a number of years, was assistant in to Chris O’Connell in SG Ball this season and thoroughly deserves his opportunity with the Matthews Cup team.

The three Sharks teams are listed below.

 

Round 4 – Tarsha Gale Team List
Sharks v Panthers
Saturday, March 2
Shark Park
Kick-off – 10am

1              Jaime Chapman

2              Kelly Gilmour

3              Alieesha Cohan

4              Ella Barker

5              Zali Fay ©

6              Ally Weir

7              Aimee-Jane Strawbridge

8              Ella Robinson

9              Zali Hopkins

10           Jami Roberts

11           Kyla Johnston

12           Lilli Kelly

14           Talei Koroitamana

15           Millie Graham

18           Nikysha Eliu

 

Round 4 – Matthews Cup Team List
Sharks v Panthers
Saturday, March 2
Shark Park
Kick-off – 12noon

1              Kristian Dixon

2              Siteni Taukamo

3              Te Wehi Waitere

4              Carl Bishop

5              Kage Dwyer

6              Cullen Whetu

7              Liam Sutton

8              Cody Layton

9              Kobie Wilson

10           Anthony Velovski

11           Samuel Jinks

12           Kynan Hodges

13           Jed Hardy ©

Interchange

14           William Abou-arrage

15           Ethan Ward

16           Angus Sutherland

17           Chaz Jarvis

18           Justin Letton

19           Ben Mabon

20           Zane Watson

 

Round 4 – SG Ball Team List
Sharks v Panthers
Saturday, March 2
Shark Park
Kick-off – 1.45pm

1              Hayden Sutton

2              Sidney Noppen

3              Elliot Moaga

4              Marco Talagi

5              Samuel Stonestreet

6              Max Devlin

7              Kade Dykes

8              Thomas Giles

9              Thomas Demeio

10           Jesse Colquhoun

11           Kitione Kautoga

12           Leonard Skelton

13           Damon Smith

Interchange

14           Cody Fuz

15           Billy Burke

16           Zane Jegers

17           Thomas Rodwell

18           Joshua Finau

19           Eliah Veikoso

22           Kyle Pickering

23           Kai Parker