Junior League champs crowned

Some outstanding young talent was on show when junior league Grand Finals were run and won at Southern Cross Group Stadium and other local venues on Saturday.

Champions were crowned in all age groups and divisions from under 9’s to under 14’s, with big crowds and plenty of excitement the order of the day.

De La Salle kicked off proceedings at Southern Cross Group Stadium with a win over Gymea in the under 9A’s, with St Joseph’s scoring a thrilling last minute victory over Aquinas in the 14’s Division 1 match in the final game of the day.

The under12A’s match also went down to the wire, with Gymea scoring an extra time Golden Point win to deny Engadine the title. Gymea had come from fourth position after the regular season.

Grand Finals were also contested at Captain Cook Oval and at the Sharks Academy fields at Cronulla High School.

In the senior divisions finals began on Sunday, with preliminary finals to be played this coming weekend and Grand Finals on Sunday, September 4.

See below results for the Junior League Grand Finals.

 

CAPTAIN COOK OVAL

9C           Aquinas Colts     12           v              De La Salle           32

9B           Engadine           18           v              De La Salle           28

10C         St Josephs        38           v             Sutherland Loftus      6        

10B         Como                28           v            Engadine                12

11C         St Josephs        26           v            Taren Pt/Kurnell     6

11B         De La Salle          10           v            Gymea                 18

 

CRONULLA HIGH SCHOOL

12C         St Pats/St Josephs 16     v           Engadine             0

12B         Gymea                    18     v           Aquinas              12

13Div3     Engadine               26      v          Gymea                 0

13Div2     Engadine               16      v          St Josephs           0

14Div3     Taren Point            22      v         Aquinas                14

14Div2 Eng/Bosco/Yarra 8             v              Cronulla Caringbah 14

 

SOUTHERN CROSS STADIUM

9A          De la Salle           24     v              Gymea                 16

10A        Aquinas               24     v              Sutherland Loftus6

11A        De La Salle           10       v               Kurnell      18

12A        Engadine             6          v              Gymea           10

13Div1  Gymea                  36       v              De la Salle            18

14Div1  Aquinas                16         v              St Josephs           20